Grafik Tasarım Uzmanlığı Eğitimine Katılın!


KVKK Aydınlatma Metni
graphic

GRAFİK TASARIM UZMANLIĞI EĞİTİMİ

Hızlı tüketimin ve internetin yaygınlaşmasıyla sık tercih edilen mesleklerden biri olan grafik tasarım; illüstrasyon, resim, reklam, medya ve baskı alanlarında aktif olarak yer alır. Sinemadan televizyon dünyasına kadar birçok farklı sektörde bu mesleği gerçekleştiren grafik tasarımcılara olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır.

GRAFİK TASARIM NEDİR?

Grafik tasarım, geçmişte fiziksel ortamda fırçalar ve kalemler ile gerçekleştirilirken, gelişen teknolojiyle birlikte çoğunlukla dijital ortama taşındı. Genel anlamda bu alan, düşünceleri görselleştirebilmeyi veya bir mesajı farklı bir yolla iletebilmeyi sağlayan, günlük hayatta farklı alanlarda karşınıza çıkan bir sanat dalı olarak bilinir. Ambalajlar, afişler, dergiler, broşürler ve logolar gibi tasarımsal işlerde grafik tasarımdan yararlanılır.

GRAFİK TASARIMCI NEDİR?

Grafik tasarımcı, alanıyla alakalı eğitimini tamamlamış, tasarım akımlarını, renklerin yarattığı anlamları bilen ve kendi yarattığı sanat diliyle tasarımsal işler ortaya koyan kişidir. Yaratıcı bir kişiliğe sahip olan grafik tasarımcı, markalara hayat veren tasarımlarla hedef kitlesinin ilgisini kazanmaya çalışır.

GRAFİK TASARIMCI NASIL OLUNUR?

Grafik tasarımcı olmak için öncelikle bu alanda nitelikli bir eğitim alınması gerekir. Fakat grafik tasarım eğitimi tek başına yeterli değildir. Bu mesleği yapabilmek için kişinin tasarımsal yeteneği kuvvetli olmalıdır. Teknolojiyi yakından takip eden ve trendleri tasarımlarına taşıyabilen tasarımcılar mesleklerinde başarılı olur.

GRAFİK TASARIMIN KULLANIM ALANLARI NELER?

Afiş, logo, ambalaj, billboard, broşür, kartvizit ve kurumsal kimlik tasarımı gibi marka ve firmaların pek çok ihtiyacı grafik tasarım ile oluşturulur. Dergi, kitap, gazete ve hatta ev aksesuarları gibi çok çeşitli alanlarda grafik tasarımla karşılaşmak mümkündür. Bu tasarım sanatının temel amacı, mesaj iletmektir. Özellikle bir firmaya veya ürüne özel olarak hazırlanan tasarımlar, hedef kitle ile doğru ve sağlıklı ilişki kurabilmek için önemlidir.

GRAFİK TASARIMCI MAAŞLARI

Reklam ajansları, kurumsal firmalar ve tasarım stüdyolarında çalışma imkanı bulunan bu mesleğini yıllık ortalama maaşı 400.000 TL’dir. Yaratıcı fikirlere sahip, sektörde farkını ortaya koyabilen deneyimli bir grafik tasarımcı yıllık, 500.000-600.000 TL arasında maaş kazanabilir. Bu meslek, aynı zamanda freelance olarak yapılabilir. Böylelikle size ek gelir sağlayabilir veya doğrudan kendi işinizin patronu olabilirsiniz!